ОСНОВНО ПРАВИЛО – ХРАНЕНЕ САМО С ЖИВА РАСТИТЕЛНА ХРАНА БЕЗ СМЕСВАНЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ ВИДОВЕ ПРОДУКТИ ПО ВРЕМЕ НА ЯДЕНЕ (сол, пипер и др. усилители на вкуса се изключват). Водата се употребява отделно от храната. Това е класическата схема, която се практикува, например в Русия. Това означава, че например, ако ядете ябълки, ядете само ябълки, ако консумирате моркови, само моркови и т.н.

След тестване на този вид хранене в продължение на половин година стигнах до следните изводи:
1. Смесване на различни видове плодове
Наистина е добре плодовете да не ги смесвате. Причината е следната: за храносмилане на различни видове плодове, тялото отделя различни ферменти. Когато ги смесвате, организма започва да се чуди, кое сега по-напред да храносмила, ябълките ли, крушите ли? По този начин, ефективността от храносмилането намалява. И наистина, моята практика показва, че консумирайки например само ябълки, процеса върви много по-бързо, лесно и практически без никакъв дискомфорт. Също така се повишава усвояемостта на продукта.
2. Смесване на различни видове зеленчуци
Що се касае зеленчуците, тук ситуацията е доста по-различна. Тъй като зеленчуците не се храносмилат в нашия организъм, т.е. тялото няма ферменти, които да разграждат грубата целулоза, дали ще консумирате само моркови или моркови и зеле, няма особено значение. Единствено, ако това за вас не е нещо от сорта на духовна практика.
Разрушавайки чисто механически тези зеленчуци, със зъбите в устата, ние изтискваме от тях сок и вече този сок се усвоява без храносмилане.
Що се касае добавянето на различни масла(студено-пресовани масла, такива като зехтин, ленено масло и др.) и сол към салатите, също не бих казал, че има някаква особена разлика. Разбира се, със солта(става въпрос за сол от тип морска и хималайска, а не синтетическата) все пак е добре да не прекаляваме, тъй като ще си натоварим излишно отделителните системи. С маслата ситуацията е такава, защото като цяло маслата почти не се усвояват от организма, много рядко се случва някой човек да усвоява масла, обикновено тялото гледа по-бързо да ги изведе от себе си и получвате допълнителна стимулация на перисталтиката.

3. Ядки, семена и бобови.
За тези храни тялото също няма ферменти да ги храносмила, ситуацията е подобна както със зеленчуците, но има разлики. Тези храни, когато минат през механично разрушаване (дали в устата или с блендър) все пак минават през процес на храносмилане. Т.е., например ако вземете кълнове и си направите от тях каша, тя ще се храносмила, обаче по сходен начин както и готвената храна. Тези продукти са по-тежки за обработка и не препоръчвам консумацията им да е в големи количества.
4. Мед
Има вегани, които не консумират мед по известни причини, но за тези които си го хапват, ето и моето мнение по въпроса. Меда се усвоява без храносмилане и по мои наблюдения може да го смесвате както с плодове, така и с ядки, семена, зеленчуци (салати). Не съм забелязал никакви отрицателни ефекти при смесването на мед с други продукти.
5. Сокове
Тъй като соковете, както и меда се усвояват без храносмилане, когато си правите фрешове, може да смесвате както плодове помежду си, така и плодове със зеленчуци.

И така картинката с разделното суровоядство се промени. Важния момент според мен, е именно плодовете да консумирате отделно.